Technika - BERUNA WEB

Technika

Věci technické, tedy nehumanitní a v mnohých vytvářející dojem nedotknutelnosti, neboť to má více než jedno tlačítko.


VW Transporter a 300 000 km

t5-300t-nahled Po 2662 dnech provozu s VW Transporter se mne na tachometru objevila cifra 300 000 km. Pro někoho málo pro jiného nájezd, kterého se jeho auto nedožije. V roce 2011 jsem sepsal ohlédnutí po 200t km a tak mne napadlo podívat se na souhrn provozních nákladů po 300t km. A není to zrovna levné čtení.
VW Transportera mám ve verzi kombi se 2 řadami sedadel (6 míst), krátký rozvor, prosklená karoserie, motor 2,5 TDI o výkonu 96kW (označení motoru AXD). Auto jsem zakoupil jako nové, skladové s celkem zajímavou slevou. Přes mnoho „smutných“ příběhů, které o modelu T5 kolují, patřím do té šťastnější části, protože krom základní údržby jsem na autě nic zásadního „zatím“ neměnil. S přibývajícími kilometry lze ovšem očekávat zvýšený výskyt problémů.

pokračování ...

Caterpillar CAT B15

b15-zapnuto-nahled Na jaře roku 2011 jsem si pro mobilní komunikaci vybral téměř nezničitelný Sonim XP3300. Doba pokročila, nároky se zvyšují a tak jsem vstoupil do neprobádaných vod dotykových displeyů, kde jedním namáčknutím omylem spustíte 5 věcí a jak jinak než „odolným“ modelem Caterpillar CAT B15. Častým dotazem mého okolí bylo zda jsem k telefonu dostal také bagr, nebo alespoň možnost si s ním zajezdit – ani jedno se k telefonu nedodává :). Slovo „odolný“ je ve spojení s tímto modelem v uvozovkách schválně (možná moje zkreslené představy o odolnosti používáním Sonimu). CAT B15 je v prodeji od poloviny dubna 2013 a v kategorii smartphonů, které jsou určeny do nepohody není určitě sám. Za zmínku určitě stojí Samsung GALAXY Xcover 2 (téměř shodné parametry jen nemá odolný display) a Lenovo A660. Model CAT B15 nahrazuje svého staršího kolegu CAT B10 a kupodivu jej lze pořídit za prakticky stejnou cenu (atakující 8 000 Kč s DPH). Bez povšimnutí bych určitě nenechal telefony Evolveo kontkrétně model StrongPhone Q4.

pokračování ...

Přechod na Windows 8

w8-metro-nahled Je tomu již dlouho kdy jsem se bavil tím, že jsem zkoušel v systému desítky aplikací, po pár dnech je zase zahodil a systém tak bobtnal a bobtnal. Po pár týdnech přišla reinstalace a člověku to přišlo jako zajímavá činnost. Po téměř 2,5 roce bezproblémového fungování Windows 7 se dostavil pocit, že musím zažít zase trochu počítačového adrenalinu a tak jsem se za necelých 30 euro pustil do upgrade na Windows 8.

Začneme stažením úvodního testovacího prográmku, který zjistí co je v PC kompatibilní a co ne. Aplikace, které jsou označeny za nevhodné se doporučuje odstranit, ale na to bude ještě čas. V první fázi po testování dojde k vlastnímu nákupu a zaplacení, které je korunováno získáním licenčního čísla a potvrzení o nákupu.

pokračování ...

Seznam starších textů


Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody