100 000 km s VW Caddy

V září roku 2004 jsem byl postaven před rozhodnutí co si pořídím za auto. Přesně na den po 5 letech jsem opustil zaměstnanecké řady a potřebu auta jsem musel řešit velmi rychle. Rozhodl jsem se pro větší osobní auto či menší dodávku VW Caddy. Cca po 26 měsících jsem auto prodával se stavem na tachometru cca 103 000 km. Je proto čas na malé ohlédnutí. Technická data a vzhled auta najdete např. zde.

Nákup auta

VW Caddy Kombi N1 Zakoupil jsem auto jako předváděcí s určitou slevou. Prodejce jsem překvapil hned na začátku neboť jsem přijel na kole a po podepsání všech možných papírů, jsem se hned jal kolo do auta cpát. Bez sklopení zadních sedaček to šlo těžce, ale jedno kolo tam po zalomení dostanete.

Demontáž přepážky

První věcí kteoru jsem provedl byla demontáž přepážky, kterou auto obsahuje aby dle zákona šlo vrátit DPH. Správný postup je samozřejmě ten, že přepážku nesmíte v provozu demontovat, ale pak nedostanete do auta dlouhé věci bez předchozího sklopení sedadel a posunutí přepážky. V případě, že chcete převést žebřík, máte s přepážkou smůlu, kdežto bez ní není úkol nemožný.

Nepříjemné zvuky

Prakticky ihned od začátku používání auta se od pravých posuvných dveří začal ozývat podivný zvuk připomínající praskání či rachtání čehosi. Za celé dva roky jsem nepřišel na to co by to mohlo být.
Jiné podivuhodné zvuky auto nevydávalo – kromě té rozbité převodovky, která zněla jako velikonoční řechtačka :-?

Jízdní vlastnosti

Je potřeba vycházet z kategorie auta – malá dodávka. Není to sporťák, ani kabrio. Zrychlení je pomalejší, ale stálé až do rychlostí kolem 170 km/hod (platí pro motor 1,9 TDI 77kWh). Stabilita je občas až příliš dobrá v zatáčkách drží velmi dobře. Je hodně znát přítomnost příčného stabilizátoru na zadní nápravě. Problém spočívá v tom, že pokud by auto ze zatáčky mělo v extrémním případě vyletět, nebude to díky příčnému stabilizátoru nijak předem znát – prostě to najednou ujede a je problém ;-)

Spotřeba a výkon

Nejvyšší možný výkon motoru dodávaný do modelu Caddy je turbodiesel 77 kWh (102,6 koní). Pro běžný provoz je motor plně dostačující i při naloženém autě máte slušnou šanci na předjíždění Favoritů a Felicií (pozor ne těch s motorem 1,6i benzín). Na sportovní jízdu však výkon motoru určen není, přeci jen základní hmotnost auta kolem 1400 kg je znát, chtělo by to ještě nějaký lepší agregát do nabídky.
Spotřeba je velmi slušná. Při jízdě dle předpisů se dostanete k 6 litrům na 100 km. Pokud budete hodně šlapat na plyn dostanete se k hranici 7 litrů, více vás to stát nebude.

Polopravdy od výrobce

  • Projede úzkou uličkou, prokličkuje hustým provozem – při parkování v Praze zjistíte, že zas tak malé to auto není
  • nový Caddy je kompaktní automobil, který se ovládá stejně snadno jako osobní vůz – to je pravda, posilovač je přímo famózní, řízení přesné, jen řazení by mohlo být hladší občas je nutné trochu přitlačit
  • A navíc je to „pravý“ Volkswagen a je tedy podle očekávání hospodárný, spolehlivý a má dlouhou životnost – pravý VW je hlavně drahý na pořízení, spolehlivost je slušná (nebýt výměny převodovky) a dlouhá životnost je diskutabilní pojem
  • Ergonomicky řešené místo řidiče a dostatečně prostorný interiér – naprostou bombou je velká přihrádka nad předním sklem, výhled z auta je dobrý a místa pro posádku je dost
  • silným, ale zároveň úsporným motorům, vyspělému podvozku a bohaté bezpečnostní výbavě nejen dojedete na místo určení, ale dostanete se mnohem dál než ostatní – nejsilnější dodávaný motor 77 kWh není zas taková výkonová bomba (stačí na běžný provoz), úsporný je spokojí se s 6 až 7 litry nafty na 100 km při jakémkoliv stylu jízdy, bezpečnostní výbava obsahuje ABS, ASR a airbag řidiče, není to tedy žádná bomba výbava a s pohohem předních kol se v zimě nedostanete rozhodně dál než Škoda 120

Servis a závady

Pravidelné servisní prohlídky se konají každých 15000 km (auto si samo řekne, že se blíží prohlídka). Pokud jsou konány pouze základní úkony – výměna oleje a filtrů, vyjde vás prohlídka na cca 4000 Kč. Je dobré si před návštěvou servisu doplnit ostřikovače, jinak vám servis doplní svojí, mnohem dražší. Není též od věci pohlídat si cenu oleje neboť kontrolu od kontroly nenápadně stoupá. Pokud při servisní prohlídce dojde na brzdy připravte si min. 10000 Kč.
Největší závadou se kterou jsem se setkal byla výměna převodovky v cca 45000 km. Problém byl s pátým převodovým stupněm kdy po jeho zařazení vydávalo auto zvuk velikonoční řechtačky. Výměna byla provedena v rámci záruky, trvala však skoro 10 dní a náhradní auto nebylo ze záruky poskytnuto. Záruka mobility, která by se na toto měla vztahovat se totiž aplikuje pouze na úplně nepojízdné vozidlo, kdežto zde prý byl problém jen na části převodovky. Skutečnost, že auto se s vyndanou převodovkou putující na reklamaci, nepojízdné, už pro aplikaci záruky není rozhodující.

Přeprava nákladu

Vzhledem k mému působení v organizaci ZO ČSOP Tuláci, která pořádá akce pro děti, jsem několikráte vyzkoušel prostorové i hmotnostní limity vozidla. První verzí zvětšení prostoru pro náklad je sklopení zadních sedadel. Dalším stupněm je jejich demontáž, která není bohužel tak jednoduchá. Je to sice pár šroubů (systém vyndavání zadních sedaček není vůbec doladěn na únosnou míru), největší problém byl však sehnat odpovídající tvar a velikost imbusu, kterým lze šrouby povolit. Poslední variantou je zahrádka na střechu a samozřejmě závěsné zařízení a vlek. Cykloauto Celkem 14 jízdních kol – 11 v autě a 3 na střeše – vyndané zadní sedačky

Cykloauto Celkem 4 jízdní kola – vše pouze v zavazadlovém prostoru

Komentáře

1 | Ludva | před jedenácti roky

Já bych řekl, že ne vše co se zde píše je pravidlo. Mám také caddyho a dá se říct že bez problémů…je fakt že ten motor…spíše převodovka by mohla být trochu víc do rychla, ale když je auto naložené tak je to akorát…možná by tam mohla být 6, ale ta už tam teď je a motor je taky silnější…no co…je to ale fajn autíííí

reagovat

2 | maly_medved @ | před desíti roky | www.m-skop.com

....smekám

Zítra si jdu vyzvednout nového Caddyho Life 1,9 4Motion , ze zvědavosti jsem našel i tenhle článeka smekám před Vámi klobouk. Jednak jsem vášnivý cyklista a jsem zvyklý vozit kola v aoutě ( maximum 4 bajky v Astře Caravan ) a druhak jsem si dodnes myslel že jsem schopný dostat do auta cokoliv, ale vy jste mě dostal . Máte můj upřímný obdiv a úctu.

reagovat

3 | Beruna @ | před desíti roky | www.beruna.cz

[2] maly_medved: Držím palce ať jezdí pěkně. 4Motion to je hezká představa :) Nyní nám Transportera a abych pravdu řekl občas tiše vzpomínám na to jak se tam těch 11 kol dovnitř mohlo dostat. Do Transportera jich bez sedaček o moc více nedám a auto mne přijde o dost větší :)

reagovat

4 | michal @ | před devíti roky

mě zase na novém caddy koupený 1.4.2009 od začátku vrže předním reprák 7krát jsem byl spravovat okna v elektrice a při 3812km my odešla převodovka nešla zařadit 5 a než jsem z Brna dojel do Opavy tak už blbla i 4.Vyměnily mi komplet celou převodovku za novou ,mám 1,4MPI motor není nic moc měl sem jít do 1,6 ale stačí,zaujal mě ten obrovský prostor,ale vw už není co kdysi je to šmejd už bych si ho nikdy nekoupil-převodovka se montuje na Slovensku auto v Polsku a zbytek je všechno tajvan nekvalitní plasty a gumi kolem oken pískaj až hrůza pořád se musí stříkat olejem je to děs,vw šetří kde se dá a tím si děla špatné jmeno,kolega má Tourana a ten je ještě horší ,předtím sem měl samé škodovky a mrzí mě že jsem nešel do octavíe komby tour.

reagovat

5 | michal @ | před devíti roky

Ješte se chci zeptat zda při jízdě na neutál z kopečka vám jde zařazovat těžko 5 stupenˇu vw mi řekly že se na neutrál z kopočka nejezdí a když tak že mám šlápnout na plin aby se protočil motor že tam 5 půjde líp a opravdu ,ale z meziplynem se jezdilo v traktorech když nebyla sinchra tak nevím co si o tom myslet jake zkušenosti jste měl vy?,děkuji za odpověd.

reagovat

6 | Beruna @ | před devíti roky | www.beruna.cz

VW

Já si na VW zas tolik stěžovat nemůžu. U každého auta platí, že záleží na jaký kus narazíte. Teď mám Transportera a ty se zatím dělají v Německu, kde se montuje Caddy vážně nevím. Benzínový motor jsem také od VW neměl, rozhodně bych doporučoval osvěčené TDI, ty jsou léty prověřené a dost lidí na ně nedá dopustit. Srovnávat prostor Caddy a Octavie kombi tour nelze je to jiná kategorie. Škoda je také koncern VW takže to vyjde na stejno a jak jsem již psal záleží na kusu na který narazíte. S řazením jsem měl problém jen když mne odešla převodovka jinak bez problémů.

reagovat

7 | michal | před devíti roky

díky za odpověd dnes jsem zjistil že my teče olej z té nové převodovky sem z toho na nervy není měsíc co by se na caddym něco nepokazilo asi byl vyroben v pátek 13 a ještě na konec směny jsem z toho už zoufalej asi opravdu moc moc špatný kus a volšovbé ruce automechaniku v Opavě ve VW. :-(

reagovat

8 | Leoš @ | před sedmi roky

Caddy

Zdravím Také já si pořídil VW Caddy 2,0 SDI rok 2004. Koupil jsem ho jako předváděcí asi 7 000 km. Do dnešního dne jsem neměl sebemenší problém. Snad výměna výfuku, ale to je spotřebák za ty roky. Mám ho šetý rok, nechal jsem domontovat tempomat, je to skřínák a co se do něj vleze je někdy kupodivu. Za ty roky ani tečka rzi, vše funguje jak má. Jednou se mi zdálo že se špatně řadí jednička a tak jsem pouze pošteloval táhlo a řadí jako nová. Spotřeba je asi 5,8 l/100. Není to žádný divočák ale svoji stálou rychlost má a mně plně vyhovuje. Asi bude málo kdo věřit, ale kotouče a desky jsem měnil u 106 000 km. Ono taky záleží jak kdo jezdí. Ve skříni mám dřevotřískovou desku na které leží hrubý koberec a jsou oblepeny i zadní podběhy. Uvnitř auta je ticho jako v osobáku. Pokud vyjde rok zřejmě zase půjdu do nové CADDYny. Zdar leoš

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody