Detektivní příběhy s řešením

Existuje vynikající knížka, kterou napsal Raymond M. Smullyan. Vydala jí Mladá Fronta roku 1986. Kniha se jmenuje velmi záhadně a to – Jak se jmenuje tato knížka. Obsahuje celou řadu zajímavých hádanek, příběhů, logických úloh apod. Níže uvedeny jsou některé příklady.
Princip těchto příběhů spočívá v tom, že přednesete skupině lidí, která nezná příběh, jeho znění a oni otázkami zjišťují jeho pozadí. Otázky musí být kladeny tak abyste na ně mohli odpovídat pouze ano nebo ne.
Mnoho zdaru.

 1. Pokoj, všude kolem mnoho vody a na zemi leží mrtví Romeo a Julie. (Rozbilo se akvárium, Romeo a Julie jsou rybičky.)
 2. Telefonní budka, v ní mrtvý muž. Rozbité sklo, vyvěšené sluchátko a o budku opřený rybářský prut. (Ukazoval, jak velkou rybu chytil, pořezal se a vykrvácel.)
 3. Muž jede vlakem. Když vjede vlak do tunelu, muž spáchá sebevraždu (zastřelí se). (Muž byl ve městě, kde se vyléčil ze slepoty. Když vjel vlak do tunelu, propadl depresi, že je už zase slepý.)
 4. Otec se synem jedou autem. Dopravní nehoda, otec je mrtev, syna odveze sanitka do nemocnice. Chirurg, co jej má operovat, ale řekne: „Já nemohu, je to můj syn.“ (Chirurg je žena, jeho matka.)
 5. Hotel, půlnoc, v hotelu nervózní muž. Muž zvedá sluchátko, telefonuje a pak spokojeně usíná. (Soused vedle v pokoji strašně chrápal. Zazvonění telefonu jej vzbudilo, takže náš muž může klidně spát.)
 6. Manžel jede s manželkou k moři. Manželka tam utone. Jakmile se manžel vrátí, policie jej zatkne pro vraždu manželky. Aby jej komisař usvědčil, stačil mu jediný telefonát. (Telefonoval do cestovní kanceláře, muž koupil zpáteční lístek jen pro sebe.)
 7. V pokoji stojí stůl. Na stole leží karty, vedle nich pistole a pod stolem dvě mrtvoly. (Pokoj je v ponorce, ve které začal docházet vzduch. Posádka hrála karty o to, kdo se zastřelí a kdo se udusí.)
 8. Generální ředitel jednoho velkého podniku měl letět odpoledne do vzdáleného města, kde byl pobočný závod. Ráno však přišel k němu noční vrátný, známý svou pověrčivostí, a začal ho z této cesty zrazovat. „Dnes se mně zdálo, že se letadlo, kterým chcete letět, zřítilo,“ říkal. Generální ředitel vrátného odbyl, ale pak mu to přece nedalo, myslel stále na padající letadlo a nakonec cestu odložil. Druhého dne se v novinách dočetl, že se letadlo, kterým měl letět, skutečně zřítilo. Zavolal vrátného a v pohnutí mu děkoval za záchranu života. „Dávám vám jako odměnu 5000 Kč, ale protože mám pevné zásady, zároveň vás propouštím.“ Proč dostal vrátný výpověď? (Noční vrátný řekl ráno, že se mu dnes zdálo o letadlu, spal tedy ve službě, a proto byl propuštěn.)
 9. Hotel Continental v Chicagu byl proslulý hotelovými lupiči. Jeden lupič byl přistižen takt/ V pokoji číslo 54 seděl host Max Brown a četl The New York Times. Najednou se ozvalo slabší zaklepání, a něž se Max Brown ozval, otevřely se dveře a v nich se objevil navoněný elegán. Když spatřil sedícího muže u stolu, zrozpačitěl a pak se narychlo omlouval: „Promiňte pane, spletl jsem si dveře svého pokoje.“ Max Brown nedal na tuto výmluvu, vyvolal rychle poplach, a tak byl lupič zadržen. Podle čeho Max Brown poznal, že se elegán nespletl ve dveřích? (Max Brown poznal, že nejde o hosta, který si spletl dveře pokoje, podle toho, že elegán před vstupem klepal, čímž chtěl zřejmě zjistit, je-li někdo uvnitř. Při vstupu do vlastního pokoje by nikdy neklepal.)
 10. Měsíc v první čtvrti byl právě na obzoru, když se automobil bez rozsvícených světel prořítil vysokou rychlostí vesnicí. Byl však zastaven policií a řidič musel zaplatit pokutu. Byl důvod k pokutě jeden nebo dva? (Automobilista platil pokutu proto, že jel nedovolenou rychlostí vesnicí, nikoliv kvůli světlům, protože bylo asi poledne (Měsíc je v první čtvrti na obzoru v poledne).
 11. U hospodáře byli tři zájemci o selata. Ve vepřinci byla právě tři prasátka. Každý si chytil jedno a ještě dvě selata zbyla. Jak je to možné? (Jeden ze zájemců o sele se jmenoval Každý. Ten chytil sele a další dva zájemci čekali.)
 12. Dva bratři pracují v cirkuse a bydlí v maringotce. Jeden z nich jednou přijde do svého, pečlivě uklizeného pokoje. Zavrávorá a spáchá sebevraždu. Proč? (Bratři jsou liliputáni a vystupují v cirkusu jako klauni. Cirkus se dostal do krize a jeden z bratrů musí být propuštěn. Jeden bratr vymyslel lest: zkrátil u všeho nábytku nohy a pak po sobě pečlivě zahladil stopy. Druhý bratr přišel do maringotky, myslel si, že vyrostl a zabil se.)
 13. Poté, co muž ochutnal albatrosa a skočil z okna. Jak to? (Manželská dvojice ztroskotala s výletní lodí na pustém ostrově. Manželka se utopila a manžel ji spolu s ostatními zachráněnými pohřbil. Zatímco manžel truchlil, ostatní šli na lov. Protože nic neulovili, vykopali manželku, připravili z ní jídlo, manželovi řekli, ze je to albatros. Po nějaké době šel manžel do restaurace a objednal si albatrosa. Když nepoznal chuť, uvědomil si, že předtím jedl manželku. Zbláznil se a vyskočil z okna.)
 14. Na louce sedí muž a jí květiny. (Je to v Africe, muže zajali kanibalové. Muž věděl, že ho, před smrtí, čeká dlouhé mučení a chtěl si zkrátit utrpení. Uměl řeč domorodců a proto jim namluvil, že když sní určité množství jistých květin a potom vysloví zaklínadlo, stane se nesmrtelným. Domorodci si to chtěli na něm vyzkoušet a zabili ho bez mučení hned, jak dojedl.)
 15. Muž a žena. Najednou muž kýchnul a žena na místě zemřela. Proč? (V cirkusové manéži probíhá vystoupení artistů na visuté hrazdě. Artista (muž), drží v zubech držák, na kterém balancuje artistka (žena). Oba jsou vysoko nad zemí, nechráněni sítí. Pojednou muž kýchne, držák mu vypadne, žena se zřítí na podlahu šapitó a zabije se.)
 16. Muž řekl ženě, že ji miluje a ona zemřela. (Byli to manželé artisti. Muž své vyznání řekl právě ve chvíli, když oba viseli na visuté hrazdě nechráněni sítí a muž držel ženu v zubech.)
 17. Kuchař připálil smaženici a zemřel. (Byl to kuchař v ponorce. Otevřel okno, aby vyvětral.)
 18. Na louce leží mrtvý černoch. (Není to v Africe, ale např. v Malé Fatře. Dotyčný černoch cestoval soukromým letadlem a podle svého zvyku si chtěl před spaním položit pantofle před dveře.)
 19. Muhamed jde po poušti. Přijde k oáze, nahne se nad vodu a chce se napít. Majitel to vidí a vystřelí. Muhamed se nenapije, poděkuje majiteli a odejde. (Muhamed měl škytavku. O majiteli oázy nevěděl (byl ukryt za keříčky nebo palmou), proto ho výstřel vystrašil a škytavka ho od leknutí přešla.)
 20. Žena odjede do lázní, její manžel zůstane doma. Jakmile se po týdnu se vrátí zpět domů, manžel se zblázní. Proč? (Žena nechala manželovi doma svého oblíbeného kocourka. Manžel ale kocourka nesnáší a vyhodí jej z domu. Pak se manžel rozhodne, že koupí ženě jiného kocourka, který ji nebude poslouchat a to manželku zničí. V novinách si přečte inzerát, dojde do útulku a koupí (aniž by to věděl) toho samého kocourka. Žena se vrátí, kocourek se k ní žene a manžel se z toho zblázní.)
 21. Muž poslal ruku a zemřel. (Dotyčný muž před několika roky ztroskotal s jistým lodníkem na pustém ostrově. Před smrtí hladem je zachránilo jen to, že si lodník odťal ruku a společně ji snědli. Oba byli zachráněni. Po čase začal lodník od muže chtít, aby si i on nechal amputovat ruku. Měl mu ji poslat jako důkaz. Muž se však vloupal do márnice, ukradl tam cizí ruku a tu poslal lodníkovi. Ten se ale o podvodu náhodou dozvěděl a najal si vraha.)
 22. Pan Novák bydlí v desátém patře, ale výtahem jezdí jen do sedmého. Proč? (Pan Novák je lilipután. Na větší číslo než je sedm nedosáhne.)
 23. Pán Smith jezdí každý den při návratu domů výtahem do 26. poschodí, jen v neděli jezdí jen do 24. poschodí a zbylá dvě poschodí vyjde po schodech. Proč? (Pán Smith je trpaslík, na vyšší číslo než 24 nedosáhne. V neděli má liftboy volno.)
 24. Na poli leží mrtvola a má v ruce ulomenou zápalku. Jak se mrtvola na pole dostala? (Parta lidí letěla balónem a došla jim zátěž, tak losovali, kdo bude muset vyskočit. Mrtvola je ten, kdo prohrál.)

Chcete další? Zkuste zde.

Komentáře

1 | tea92 | před jedenácti roky

patáda!!! :-)

reagovat

2 | makča | před devíti roky

Dobře ty!

To je fakt super tyhle hádanky ,dlouho sem je hledala konečně jsem je našla děkuju moc! ;-) :-) :-D

reagovat

3 | Nicol @ | před devíti roky | www.official-website.blog.cz

super..:)hledala jsem to snad vsude:Ddekujiu moc

reagovat

4 | vanessa | před osmi roky

diky mamka je znala ale potom je zapomela...... sou moc super
:-D :-P

reagovat

5 | fany @ | před osmi roky

diky moc, presne tohle sem hledal :)

reagovat

6 | terer @ | před sedmi roky | www.facebook.com

joj

to je super**

reagovat

7 | karp @ | před sedmi roky

super

Znal jsem tyhle příběhy od našich vedoucích z tábora a nemohl jsem je najít. Některé stejně si ještě pamatuji, udělali jste mi velkou radost :)

reagovat

8 | misa @ | před sedmi roky

Jsou super :-) nezna jeste nekdo dalsi??

reagovat

9 | Víta Křížek @ | před sedmi roky

Nemůžu si vzpomenout, jak to je

Zdravím všechny hádankáře!
Slyšel jsem kdysi hádanku, kterou si ale nemůžu vzpomenout, jak přesně byla. Neznáte ji náhodou někdo? Předem děkuji :)Bylo to tak nějak, že sedí žena (nebo muž, nevím) v křesle ve vile na kopci. Někdo u dveří zazvoní, ona (on) otevře a tam je chlapec a podává dotyčné osobě dopis. Ta jí přečte, dojde si pro zbraň a okamžitě se zastřelí. Co bylo v dopise? Nevím, jak to přesně je a vrtá mi to hlavou. Díky

reagovat

10 | jičínak @ | před šesti roky

Neznáte tuto detektivku

Zdravím,
neznáte tuto detektivku.Já ji chci dát kamarádovi, ale zapoměl jsem jak je řešení jesli ho někdo zná prosím napište to zněla tahle:Když světlo zablikalo, tak Štěpán že přišel pozdě.

reagovat

11 | Beruna @ | před šesti roky

Známe

[10] jičínak: Štěpán byl advokátem muže odsouzeného k smrti. Na poslední chvíli se mu podařilo dosáhnout jeho omilostnění, ale bohužel do věznice dorazil příliš pozdě. Světlo zablikalo ve chvíli, kdy spustili elektrické křeslo.

reagovat

12 | nikola | před šesti roky

já to znám pod názvem černé historky ;)

reagovat

13 | kiki | před šesti roky

neznáte řešení?

neznáte někdo tuto historku: žena jde do vyhlášené restaurace a dá si tam leguána. když se na jídlo podívá, udělá se jí špatně, vyběhne ven a srazí ji auto. předem děkuji.

reagovat

14 | V. | před šesti roky

[13] kiki: Žena ztroskotala na ostrově a tam ji údajně krmili masem z leguána. Po záchraně si chtěla dát zvíře, které jí zachránilo život, ale jakmile ho ochutnala poznala, že jí krmili nikoli leguáním, ale lidským masem.

reagovat

15 | lol @ | před čtyřmi roky

super

sou super kdyby je nedo chtel hrat tak bych je hrala cely den

reagovat

16 | Tousticek | před čtyřmi roky

[8] misa:
Co třeba: Přijde muž do práce, vyjde nahoru po schodech, rozsvítí světlo a zabije se. (Muž je správce majáku a jednou v noci zapomněl rožnout, což způsovilo ztroskotání výletní lodi plné lidí. Když to zjistil, šel do majáku svoji chybu napravit a pak se svojí vinou nedokázal žít a spáchal sebevraždu..)

reagovat

17 | | před čtyřmi roky

dík

Teď už vím co hrát s dětma na víkendových táborech ;) DĚKUJU

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody