Mobilní telefon Sonim XP3300 Force

n-sonim-xp-3300-1Pokud je vaše představa o mobilním telefonu částečně spjata s pojmy jako nevím kam jsem ho odložil, zase jsem našel telefon venku před barákem (byl tam celou noc) a nebo máte věčně děravé kapsy, může být vaší cílovou skupinkou odolný mobil. Tato oblast nikdy nepřekypovala množstvím modelů a než krásou oplývala spíše účelností a právě výdrží. Při výběru nového telefonu (Nokia N73 se mne po 3 letech decentně rozpadla) jsem dost dlouho tápal až mne strýček google zavedl právě na telefony Sonim. Jedině co mne na první pohled nezaujalo byla cena, která se dost vyvyšuje od ostatních odolných modelů, ale zadarmo ani kuře nehrabe.

Telefon Sonim XP 3300 je pravděpodobně nejodolnějším mobilním telefonem současnosti (červen 2011 a mám na mysli samozřejmě civilní sféru běžně dostupných telefonů). Ne že bych naplno využíval odolnost, kterou mobil nabízí, ale nerad řeším jestli telefon přežije déšť či hrubší zacházení a nebo kde telefon zrovna leží. Níže uvedený popis a zkušenosti s telefonem nenabízejí test odolnosti, ty najdete na jiných místech internetu.

Pro začátek trocha základních dat

Začneme odkazem na uživatelskou příručku, která je samozřejmě zdlouhavá, ale někomu se možná bude hodit. Po koupi telefonu doporučuji registraci přímo u Sonimu, aktivujete si tím plnou tříletou záruku.

Telefon má klasickou konstrukci, tedy display a tlačítka, žádné vysouvání, žádná skrytá klávesnice na tajné tlačítko. Zvládá frekvence 850/900/1800/1900 MHz, bluetooth, GPRS/EDGE, USB, GPS, ABS nenalezeno :). Z hlediska odolnosti prý splňuje normy IP68 (což je stručně řečeno odolnost proti poškození jakoukoliv pomůckou – majzlík a kladivo nevím nevím a číslice 8 znamená schopnost zařízení pracovat pod vodou) a vojenskou normu MIL-810G (přesný obsah této normy jsem nenašel). Výrobce uvádí nepropustný obal proti mikročásticím prachu, písku, odolnost proti nárazům a otřesům (pády na beton ze 2 m), plná vodotěsnost (hodina v hloubce 2 m), tlačítka testovaná na 500t zmáčknutí, téměř nepoškrábatelné sklo Gorilla Glass, extra výdrž baterie a vysokou hlasitost (což rozhodně potvrzuji).

Display telefonu patří k menším a bezdotykovým, má úhlopříčku cca 2 palce s rozlišením 240×320 px. Foťák 2Mpix + LED blesk, rozměrově 126×60×25 mm s váhou 185 g (není to tedy žádný drobek). Baterka má 1750 mAh a je typu Li-on, lze vložit datovou kartu až 16 GB.

Pohledy z boku

n-sonim-xp-3300-bok-1 n-sonim-xp-3300-bok-2Na první foto je vidět bok ze kterého je dostupné nabíjení telefonu (realizované skrze USB kabel který ma na jednom konci jack 3,5 mm), dále připojení sluchátek a tlačítko kterým se spouští seznam nainstalovaných aplikací.
Druhý bok skrývá tlačítka na zesílení a zeslabení reproduktoru a tlačítko jež při krátkém stisku spustí foťák a při dlouhém stisku se zapne LED světlo – svítí výkonně.

Dojmy během prvního týdne

Telefon mne svým vzhledem zaujal na první pohled. Nejsem příznivcem moderních dotykových a věčně upatlaných displayů i když uznávám, že funkčně jsou tyto mobily hodně vybavené a ovládání dotykem je populární a rychlé (pokud to člověk umí). Když vybalíte telefon z krabice máte v první chvíli, že držíte cihlu, váha je opravdu znát a nejde o telefon který skryjete do kapsy od košile či zapomenete, že jej máte v kapse. Baterku a SIMku lze vložit do telefonu jen pomocí přiloženého šroubováčku, neboť zadní kryt je přišroubován aby telefon odolal případnému náporu tekutin. Ovládání je celkem „normální“ snadno pochopitelné pro lidi, kteří již někdy s nějakým mobilem měli co do činění.
Celkem problém je pokud jste zvyklí, že si na každého člověka nastavíte vlastní zvonění, neboť seznam vlastních zvonění je omezen na pár melodií.

Funkčnost

n-sonim-xp-3300-3 Pokud toužíte po výkřiku moderní techniky s rozsáhlými možnostmi nastavení, denní online aktualizací všeho možného tak sáhněte do jiné kategorie telefonů. Telefon nemá operační systém typu Windows Mobile či Android, umí spustit aplikace na platformě Java, které sice nějaké jsou ale není jich jako pro ostatní systémy. Telefon obsahuje tzv. Application Manager, skrze který lze z internetu stáhnout základní aplikace – mailový klient, navigace, pár her, apod.

Možnosti nastavení telefonu jsou oproti dnešním výdobytkům techniky celkem omezené, nicméně pro „normální“ používání, zcela dostačující. V menu telefonu najdete klasické záložky jako výpis hovorů, nastavení, moje soubory (správa souborů na kartě a v telefonu), kontakty (klasický seznam kde lze ke každému jménu napsat hromadu údajů), zprávy (SMS, MMS, emaily), uživatelské profily, nástroje (kalendář, budík, kalkukačka, diktafon, stopky, poznámky, …), aplikace (zde je seznam instalovaných aplikací), prohlížeč (internetu, ale doporučuji využít jiný), mobilní připojení (bluetooth, datové účty), fotoaparát a multimédia (přehrávač).

Navigace

Je celkem přirozené, že od outdorového telefonu se očekává schopnost navigace. GPS modul telefon obsahuje a zvládá svoji polohu určovat jak s pomocí A-GPS (telefon si namísto z GPS družic stahuje některá data z internetu a dochází tak k rychlejšímu nalezení polohy) tak bez něj. A-GPS mám standardně vypnuté, takže níže uvedené hodnoty platí pro tento stav. Nikde se mne nepodařilo najít jaký GPS čip telefon obsahuje, ale vzhledem k jeho funkčnosti i v zaroslém lese to zjevně bude novější kategorie.
Doba zjištění polohy je závislá na vzdálenosti od minulé pozice a výhledu na oblohu. Pokud zapínáte navigaci na zcela novém místě a nemáte výhled na oblohu a ještě kráčíte po lesní cestě, může inicializace trvat i déle než 5 minut. Stačí se ovšem zastavit na místě a již jsme na čase kolem 2 minut. Pokud přidáme volný výhled na oblohu vejdeme se většinou do minuty jedné a pokud zapínáme GPS pár set metrů či pár km od naší minulé pozice (a hlavně např. po 10 či 20 minutách) je inicializace prakticky okamžitá.
Přesnost určení polohy je zcela standardní, cca 10–20 m v poloze, ve výšce pak 2–3× hůře. Pokud se podíváme na aplikace, které jsou dodávané k navigaci s telefonem tak je to triviální GPSData, která vám jen ukáže základní data z GPS přijímače jako polohu, výšku a počet satelitů. Další a ještě méně použitelná aplikace se jmenuje City Cruiser, což je sice krásně popisovaná aplikace na 3D navigaci po městech s jednou zásadní vadou pro naše zeměpisné šířky – česká města mapové podklady nemají.n-sonim-xp-3300-2

Co si tedy pořídit? Pro Java platformu není výběr tak složitý, neboť neexistují stovky možností. Zatím jedna z nejlepších  aplikací co jsem našel je TrekBuddy. Pro aplikaci je potřeba opatřit si nějakou mapu, po které můžete zapátrat na internetových fórech. Existují i programy na stahování internetových map, které si lze pak zobrazovat pomocí výše uvedené aplikace. Osobně jsem vyzkoušel Mobile Atlas Creator, kde si vyberete typ mapy, patřičný zoom, oblast a pak již jen čekáte patřičnou dobu než se vám vytvoří mapa, kterou si nahrajete do telefonu. České mapové servery většinou přístup těchto aplikací úspěšně blokují a tak dostupné jsou bez problémů mapy Google, Microsoftu, Nokie a OpenStreetMap.
Neočekávejte navigaci ve formě 5 m doleva, 3 m nahoru, pozor pes, … Základem je zobrazení polohy na mapě a zobrazení celé řady údajů jako rychlost, směr, družice, … Pokud chcete navigovat, je potřeba vyrobit trasu pomocí trasových bodů a speciální aplikací upravit pro aplikace TrekBuddy – strýček google a diskusní fóra zajisté pomohou.

Pokud zapátráme po českých aplikacích nalezneme zajisté SmartMaps. Opět na Java technologii nejde o klasickou hlasovou navigaci, ale jen o aplikaci která vám zobrazí mapu a vaši polohu – což je ale ta naprosto zásadní věc a více než průměrně inteligentní člověk nepotřebuje aby mu pořád někdo kvákal že se má otočit :). SmartMaps má ale u Sonim XP 3300 jednu zásadní nevýhodu, že nejdou nainstalovat :), alespoň mě se to nepovedlo.

Další skupinou navigačních aplikací se kterou mám zkušenost jsou ty do kterých se mapy stahují z internetu. Při navigaci je tak hojně využíván datový účet a uprostřed lesa při bloudění v mlze, nemusí být připojení zrovna stabilní. Mobile GMaps je vlastně jen prohlížeč online map stahovaných z internetu, amAze je již plnohodnotná navigace (těch je pro platformu Java opravdu minimum), ale bohužel není zdarma (27 euro stojí roční licence). Free verze neumožňuje navigaci a je tak jen prohližečkou map a ještě navíc přes internet.

Komunikace se světem

Mobilní telefon bez přístupu na internet je v dnešní době předem odsouzený k zániku. Krom několika málo jedinců, kteří nechtějí být k zastižení nikde (pak si ale asi nepořizují mobil :)) využívá přístup na internet většina uživatelů. Se Sonim XP 3300 se na sít sítí dostate také, ale není to výkřik posledních technologií. Telefon nepodporuje Wifi ani 3G sítě. Spokojit se musíte s technologií GPRS a EDGE, která má na druhou stranu tu výhodu, že se připojíte všude kde je signál.
Interní prohlížeč webových stránek není úplně nepoužitelný, ale doporučoval bych prohlížeč Opera Mini (instaluje se přímo z webu m.opera.com). Pokud se snažíte naistalovat verzi 6, tak ta na Sonim XP 3300 nejde – aspoň mne se to nepovedlo.

Telefon obsahuje v základu také emailového klienta a ani tady není vše bez problémů. Obecně je u emailových klientů u tohoto telefonu problém se zobrazením příloh – což bude zřejmě důsledek pouze Java technologie – prakticky žádnou přílohu si prostě nezobrazíte. U interního email klienta také často dochází k tomu, že část emailu je zobrazena čínskými znaky – jak z toho ven jsem nevyřešil. Jako externí aplikaci jsem si nejdříve vybral mujMail, který je od českého autora. Aplikace není nejnovější (2009) ale funguje bezproblémově – až na známá omezení, odpověď do 65 znaků (viz níže) a nemožnost si zobrazit přílohy. V únoru 2012 jsem zjistil existenci aplikace SonimMail (návod v PDF) což je v podstatě to samé jako mujMail, jen asi 3× rychlejsi. Známá omezení platí i zde. Aplikaci lze stáhnout skrze interní Appliacation Manager. Mobilní kancelář tedy ze Sonim XP 3300 neuděláte, ale tento telefon není tímto stylem zaměřen.

Multimédia

V položce multimédia v menu telefonu najdeme přehrávač médií a FM rádio. K rádiu asi není co psát, připojíte headset a hraje to :). V přehrávači se vám podaři přehrát MP3 a WAV soubory z hudebních formátů a 3GP a MP4 z video formátů. Ostatní pokusy, jako AVI, MPEG, WMV byly neúspěšné. Díky výborné hlasitosti telefonu si můžete přehrávač vychutnávat i při sekání trávy a řezání dřeva :)

Mezi multimédia bych též zařadil fotoaparát, který má rozlišení 2Mpix a nelze od něj tedy očekávat žádné zázraky. Přítomen je též LED blesk, který slouží také jako svítilna. Kvalita fotek odpovídá rozlišení, nelze čekat žádné zázraky, nicméně na pořizování informativních foto je dostačující.

Ukázkové fotky (velikost 1600×1200, neupraveno)

n-sonim-foto1n-sonim-foto2n-sonim-foto3

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Kolik ti to vydrží na jedno nabití? Pravděpodobně jedna z nejčastějších otázek u mobilních telefonů, směřuje na téma výdrže na baterii. Sonim XP 3300 se nemá za co stydět, výdrž je na současný stav na trhu mobilů, dobrá. Teoretické údaje uvádějí 850 hod v pohotovosti, 22 hodin hovoru, 17 hodin prohlížení internetu a 12 hodin při použití GPS. Tato čísla jsou ovšem téměř k ničemu, neboť těžko někdo neustále volá (možná to využije ten kdo se snaží dovolat na zákaznickou linku operátora :)), nebo s telefonem nic nedělá. Při využívání stylem 20–30 minut hovoru denně, 1–2× puštěná GPS, půlhodinka internetu, telefon stále na příjmu, je schopen vydržet 4–5 dnů. Pokud využíváte svítilnu, která je opravdu výkonná, či přehrávání muziky, výdrž vám samozřejmě klesne. Budete-li mít celý den připojený internet, telefon vybijete zcela určitě.
Telefon se nabíjí skrze boční konektor, který je velmi těžce přístupný (díky velmi dobře přiléhající gumě, chráníci proti vniknutí vody). Nabíjení probíhá z USB a daný kabel slouží i k připojení a synchronizaci s telefonem.

Co zjistíte během používání

 • hlasitý reproduktor – pokud se dočtete, že reproduktor je výkonný, věřte tomu že je to pravda – i při minimální hlasitosti 10% je např. poslouchání muziky při vlahém letním večeru hodně hlasité
 • budík na ráno doporučuji dát pouze na vibrace, které jsou dostatečné, neboť při nastavení vyzvánění i na nejmenší hlasitost je ranní probuzení spíše šokem – pokud nemáte opravdu tvrdý spánek
 • uvítací melodii nelze deaktivovat a ignoruje také zapnutý tichý režim – pokud vyžadujete tiché zapnutí, šup s telefonem pod peřinu
 • hledáte na stránkých operátora tento typ telefonu a chcete si nechat zaslat nastanovací SMS, např. na WAP, MMS, či data? hledáte marně, tyto typy telefonů zatím mezi naše operátory nepronikly
 • propojení s PC je celkem bezproblémové – existují 2 režimy a to velkokapacitní paměť a COM port
 • poměrně často narazíte při psaní na omezení 65 znaků – chci odpovědět na email skrze externí aplikace a délka může být jen 65 znaků, stejně tak když píšete např. komentář někam na web – jistým řešením je používat interní aplikace (mail a prohlížeč) kde je k dispozici 2048 znaků
 • v ČR není servisní zastoupení této značky – nejbližší alespoň jazykově je na Slovensku (email)

Po cimrmanovsku, co říci závěrem

V současné době uvažuje o obnovení výroby :) …, využiji klasický seznam plusů a mínusů, neb mne nic lepšího nenapadlo. Jde o telefon určený lidem, kteří neradi řeší zda přežije jejich zacházení, prostředí ve kterém se pohybují. Telefonu nevadí drtivá většina pádů, ponoření, dešťů, bláta, prachu, mylného zašlápnutí… samozřejmě pokud budete chtít, telefon zničíte.

+

 • odolnost proti myslitelným i nemyslitelným jevům
 • snadné a jasné ovládání
 • přítomnost GPS
 • čitelný display
 • výdrž baterie
 • kvalita zpracování
 • hlasitost
 • kompletní tříletá záruka

 • omezené možnosti Java platformy
 • cena
 • fotoaparát na hraně využitelnosti
 • neumožňuje natáčení videa
 • pro někoho vyšší hmotnost
 • absence WIFI
 • nemá v ČR servisní zastoupení

Máte také zkušenosti s tímto telefonem? Podělte se s ostatními, moc nás majitelů Sonimů není.

Novinky po sepsání článku

 • pokud chcete zjistit verzi firmare vašeho Sonimu napiště #2639# a zobrazí se vám na display – firmware lze údajně přehrát jen v servisním středisku (a to pokud se nepletu v ČR není) – moje verze zní 9.1.0 – 26.0–1–0000–14.0
 • srpen 2011 – již i v Čechách se dá koupit model Sonim XP5300, lišící se od popisovaného XP3300 schopností fungovat v sítích 3G a samozřejmě patřičně vyšší cenou
 • dalším modelem, který je k dispozici je Sonim XP3400, který funguje v CDMA sítích, nicméně postrádá podporu 3G
 • cca po roce používání začalo slábnout podsvícení kláves – zatím u klávesy 7 a *
 • květen 2012 – našel jsem informace o modelu Sonim XP5520 Bolt, který má navíc od XP3300, podporu 3G sítí (HSPA 850/1900/2100), technologie Push-To-Talk a v rámci 2MPix foťáku umožňuje i natáčet videosekvence, příručka zde, dostupný pouze v Kanadě
 • po cca 1,5 roce užívání se začaly ve větší míře odlepovat gumové ochranné prvky – něco lze přilepit vteřinoým lepidlem, něco Chemoprénem, ale jde to špatně a to natolik, že jsem začal používat telefon bez těchto krytů (na vodotěsnost by to nemělo mít vliv, guma má tlumit hlavně nárazy
  sonim-xp-3300-bez-krytu-1-nahled sonim-xp-3300-bez-krytu-2-nahled sonim-xp-3300-bez-krytu-3-nahled

 • k hlavnímu odlepení bočních krytů došlo když telefon zůstal na oknem v autě na slunci, ale bylo to v půlce řijna, tudž nešlo podle mne o žádnou extrémní teplotu, trochu hůře se mačkají boční tlačítka, ale jde to v pohodě
 • reklamoval jsem odlepené gumové krytí a bylo komplet v rámci záruky vyměněno – telefon vypadá jako nový – komunikace se servisem a rychlost opravy byla naprosto bezproblémová
 • ve Windows 8 se mne nepodařilo zprovoznit komunikaci telefonu s PC
 • v dubnu 2013 jsem přešel na Caterpillar CAT B15

Komentáře

1 | Daniel @ | před sedmi roky

Zdravím
můj XP 3300 verze 9.1.0–28.0–1–0000–14.0
uvítací tón neignoruje profil tichý. Ale kdo by telefon přepínal před vypnutím do režimu tichý? To ho radši strčim pod tu peřinu :-)
Nejde mi nastavit ani wap, ani java, ani GPS a na zprávy mám jen jeden tón, který jde změnit jen na tichý.
A propojení s PC? jen jako velkokapacitní zařízení. Když zvolím COM port, PC telefon neregistruje a nemůžu dělat vůbec nic. Asi mi chybí nějakej prográmek.

reagovat

2 | Beruna @ | před sedmi roky | www.beruna.cz

[1] Daniel: Vida v tichem to vazne funguje :) CO se tyce nastaveni tak na jave neni co nastavovat, to se proste jen nahraji aplikace, stejne pro GPS je potreba idealne nejakou aplikaci jinou nez je v tlf a wap se da celkem spolehlive nastavit pomoci manualu.
Rezim COM port funguje spolu se softem ke komunikaci s telefonem, co je ke stazeni z oficialniho webu.

reagovat

3 | Víťa @ | před sedmi roky

GPS mapy Asie atd.

Zdravím,asi nejlíp sepsaná recenze ne tento telefon co jsem našel, nicméně by mě zajímalo něco více k GPS. Zatím jsem ho nikdy nepoužíval ale chystám se na cesty do zahraničí (asie a blízký východ) a proto by mě zajímala funkčnost GPS a map k těmto územím.A jsou-li vůbec podrobné mapy někde ke stažení a kde?
Předem díky za odpověď
V.

reagovat

4 | Beruna @ | před sedmi roky | www.beruna.cz

[3] Víťa: Telefon obsahuje v zakladu na GPS pouze jednu velmi jednoduchou aplikaci, ktera neumi nic jineho nez ukazat aktualni souradnice. Vse co by se podle mne dalo napsat k pouzivani GPS s timto telefonem je uvedeno v odstavci Navigace. GPSka obecne vam bude fungovat kdekoliv a co se tyce map mohu slouzit jen pro oblast CR a stredni Evropy. Pravdepodobne ale skoncite u aplikace Trekbuddy a verim ze v internetovych forech o teto aplikaci najdete vse potrebne. Zacal bych napr. zde.

reagovat

5 | Daniel @ | před sedmi roky

[2] Beruna: Jak jsem zjistil, telefon se potichu vypne a zapne i v profilu „jednání“. A javu stále nemůžu zapnout. Nemám nastavené žádné datové účty ani nic. Takže nestáhnu nic. Právě procházím net, jestli tu nenajdu něco nového :-)
A pořád mně mrzí ta jediná melodie na zprávy :-(

reagovat

6 | Daniel @ | před sedmi roky

Jo a fotky ti to dělá taky hezčí. Ty moje jsou jaksi dožluta i když dám tovární nastavení.

reagovat

7 | tomas @ | před sedmi roky

jak vam funguje navigace? Mne vubec, pise to nejakou chybu supl serveru, nevite nekdo co s tim. Dik

reagovat

8 | Beruna @ | před sedmi roky | www.beruna.cz

Navigace

Obecne pro GPS neni potreba mit pristup k internetu, takze netusim proc to pise nejakou chybu serveru. Vzhledem k tomu, ze Sonim v zakladu nema prakticky zadny software pro GPS, je potreba si neco donahrat a tyto aplikace jiz pristup k internetu vyzadovat mohou. Aplikace jsou popsany v clanku. Max. muzete jeste zkusit jestli nemate aktivovany A-GPS pro rychlejsi urcovani polohu, ten internet vyzaduje.

reagovat

9 | drutek @ | před sedmi roky

všeobecně

telefon mám cca 2 týdny a tuhle recenzi jsem četl ještě před jeho zakoupením. mám s tím úplně stejné problémy, jaké popisuje daniel. nejde nic spustit. na spuštění jakékoliv aplikace je potřeba internet. dnes mi jej u o2 aktivovali, ale nevím jak ho nastavit. na jejich stránkách (o2techzone.cz) není vůbec tento telefon uveden. tak nevím jak dál

předem dík za (podrobnou) radu
drutek

reagovat

10 | drutek @ | před sedmi roky

lampička

v té recenzi je u výdrže něco psané o led lampě. jak se spouští??? já ji v menu nemám. moje verze je: 9.1.0–28.0–1–0000–14.0

reagovat

11 | Beruna @ | před sedmi roky

[9] drutek: To co popisujete se mne nikdy nestalo i bez internetu můžu spouštět nainstalované aplikace – např. TrekBuddy (mapy), kalkulačku, … ostatně i emailovou aplikaci lze bez internetu spustit, jen si nestáhnete emaily :) Internet nastavíte celkem bezproblémů pomocí příručky. Pokud ji nemáte k telefonu stáhnete jí zde.

[10] drutek: Stačí déle podržet boční tlačítko (pravé), kterým se jinak spouští foťák.

reagovat

12 | drutek @ | před sedmi roky

tu příručku samozřejmě mám. taky jsem už ji minimálně dvakrát četl. jenže podle ní se abolutně nedá nic nastavit. o té lampičce nemluvě. nemluvím o klasických aplikacích jako je kalkulačka, budík, stopky atd. ale například do přehrávače nemůžu stáhnout soubory (nedá mi možnost volby) a tak skladby musím přehrávat po jedné z karty. dokud mi nezprovoznili net (stejně neche fungovat) tak si mi při aktivaci aplikací java,agps,apli­cation manager,city cruiser a opera mini vždy jako první snaží připojit k netu. samozřejmě že to nahlasí, že je neplatná url a nebo že je nemožnost připojení. a při navigaci to nahlasí ten supl server error. dneska ještě zavolám do o2 jestli mám správné nastavení.
zatím dík

reagovat

13 | drutek @ | před sedmi roky

na to nastavení netu jsem našel toto: http://www.m-link.sk/…s-orange.pdf

neexistuje něco podobného pro nastavení u českých operátorů? tehle způsob je maximálně jednoduchý a přehledný

ps: už několikrát mi to při otevírání souborů z karty napsalo: chyba při msdc zápisu oblasti. co to přesně znamená?

reagovat

14 | Beruna @ | před sedmi roky

[12] drutek: Ja nevim mne prirucka prijde OK. Do prehravace ani nevim ze jdou stahovat soubory z internetu, nahravam je na kartu. Vsechny aplikace co popisujete ale maji internet jako hlavni potrebu sveho fungovani, tudiz je jasne ze bez internetu nepujdou.

[13] drutek: Ja jsem si nechal poslat nastavovaci SMS primo ze stranek vyrobce (http://www.sonimtech.com/…dsglobal.php) a pak jsem jen doladil detaily (mel jsem Vodafone a T-Mobile). Chyba pri msdc … zkuste kartu nechat zformatovat telefonem, ci zkuste kartu v jinem telefonu, pripadne vymente kartu.

reagovat

15 | drutek @ | před sedmi roky

do přehrávače jsem bez problému uložil písničky, které jsem měl v paměti telefonu.
s tím přehrávačem to bude asi fakt kartou. vůbec s ní nejde pracovat a dokonce když připojím datový kabel, tak se v kompu soubory nezobrazí. teprve až při asi třetím připojení. dokonce jsem zkusil kartu vytáhnout a dát ji do kompu přímo a taky ji nevidí.
zkusil jsem kartu zformátovat a taky to nejde. takže s ní namířím zpátky do obchodu.

zkusím nastavení toho netu přímo z těch stránek výrobce. včera jsem volal na o2 a jejich rada byla, ať s tím zajdu do o2 prodejny, že mi to nastaví. to jsou k***a kvalitní služby… hlavně všechno řešit přes telefon…

zatím dík za rady
drutek

reagovat

16 | Petr @ | před sedmi roky

Tady je návod na nastavení od všech našich operátorů..nebo si zajděte k operátorovi do krámu a oni Vám to bez problémů nastaví

http://www.sonimxp1300.cz/index.php?…

reagovat

17 | drutek @ | před šesti roky

nazdar lidi
začínám mítpocit, že jsem koupil ten nejhorší telefon na trhu. co se týče volání a sms tak no problemo, ale jakmile si chci pustit hudbu z karty, tak se telefon blokne. za en měsíc co ho mám, tak mi kompletně fungoval cca 4hod.
takže potřebuji jednu radu. když budu formátovat kartu přes počítač, na jakou velikost mám nastavit alokační jednotku?
jednou jsem zkoušel formátovat 4g kartu přímo v telefonu a po 6-ti hodinách formátování (stále na displayi svítil nápis formátování) se mi telefon po přijetí a uskutečnění hovoru tak zablokoval, že pomohlo jen vytažení baterie.
jak dlouho se taková 4g karta formátuje?
dík za odpovědi. otázek mámješte dost, ale postupně.

reagovat

18 | Beruna @ | před šesti roky

[17] drutek: S formátováním karty na PC nemám zkušenost, pokud je karta OK musí jí telefon naformátovat během chvíle, pokud ne reklamovat kartu či telefon. Mám kartu 16GB a no problem.

reagovat

19 | drutek @ | před šesti roky

už nevím co si o tom mám myslet. dneska jsem nechal karu formátovat telefonem a běhěm několika sekund byla vyformátovaná. ale když se mě to zeptá jestli smazat licence, tak nevím co zadat, jestli ano nebo ne

reagovat

20 | Petr @ | před šesti roky

Sonim 5300 - co se nepíše

Je to outdorový telefon…
ale některé údaje jsou „neúplné“ a to co umí neodpovídá plně ceně. Vědět tolik co teď, asi bych byl při výběru opatrnější a snad by mi stačil i jiný model.

Uvádí se kapacita SMS 3000 – ale k čemu? Adresář má 1000 pozic – OK, standart.
Kalendář s organizerem má však pouze 100 pozic. Ano, není to manažerský telefon, ale snad by to vzhledem k předchozím údajům mohlo být více. Mám cca 150 upomínek k životním výročím mých kamarádů a rodiny a tak pokud si chci ještě zaznamenat, co mám zítra udělat, musím údaje do kalendáře silně redukovat. Upomínku aktuvovat z kalendáře, kde mám datum uvedeno nelze.
A dále – pokud si zadáte jakoukoliv upomínku s termínem, zobrazí se Vám pouze datum s počátečním a koncovým časem – co máš dělat už se nedovíš.. Rolovat s textem nejde.
Výdrž baterií není opravdu nic světového. Při volání cca 2 hodiny a nic víc k tomu,vydržela i po reklamaci max 5 dní.
Další maličkost, mobil má dvě barevná témata pozadí. U jednoho z nich se edituje (třeba adresář) černým písmem na červeném pozadí, takže nic nevidím a edituji podle paměti a čekám na výsledek.
Takovou maličkost jako zvětšení písma (bohužel je to moje chyba, že mám brýle na čtení) např u SMS mobil nezná. Nezbývá vždy mít u sebe i v –20stC brýle a nedýchat, jinak ti je celý OUT.. na nic.
Polyfonní vyzvánění lze nastavit – pouze 5 melodií.
Poslední věc, kterou se taky nikde nedočtete. Mé výše uvedené připomínky se mi trnitou cestou snad podařilo dostat k výrobci a čekám na firmware, které toto snad odstraní. A to nejdůležitější. Nahrání nejnovější verze obdržíš pouze tak, že dáš mobil do reklamace a jediný značkový servis u nás ti ho tam bezplatně nahraje. Samo, že přijdeš o všechna svá data.

Jsem tedy v očekávání a chci pevně věřit, že se aspoň tyto „malé“ nedostatky, které mne docela dost na výrobce zamrzely brzy odstraní a pak už si budu jenom Sonima užívat při sportu i při práci. Opravdu si nemyslím, že je to odfláknutý asiat, ale.....

reagovat

21 | Beruna @ | před šesti roky

[20] Petr: Ano připomínky jsou v podstatě všechny relevantní. Pokud voláte 2 hodiny denně, přijde mne výdrž 5 dnů adekvátni (18 hodin volání nebo co se oficiálně píše mezi sebe nepočítá těch 5 dnů co je telefon na příjmu). Barevná témata jsem ani nezkoušel a organizér je dost mizerný to ano, proto jsem jej nezačal ani používat. Mužete napsat kde je ten oficiální servis? Přehrání firmware by mne celkem zajímalo (pokud tedy nová verze obsahuje významná vylepšení) a data se přece daji zálohovat.
Přes všechny výhrady a údiv okolí když ten telefon vidí a zjišťuje, že toho moc neumí, bych ale neměnil.

reagovat

22 | drutek @ | před šesti roky

tak nakonec to bylo tou kartou. vyřešila to až druhá reklamace. dali mi za ni zadarmo 8g a jede perfektně.
potřeboval bych odpovědět na dvě otázky:

 1. proč mi při při nastavení budící melodie ze svých souborů stále zvoní nějaký odporný midipazvuk
 2. kde a jak se dá stáhnout sudoku do xp3300? zkoušel jsem oficiální hry a tam mezi nimi není

dík za rady
drutek

reagovat

23 | Franta @ | před šesti roky

Sonim XP3300

SONIM má zastoupení, v Praze.
jindra@sonimservice.cz

reagovat

24 | Franta @ | před šesti roky

jindra@sonimservice.cz, vám zašle nastavení internetu a mms.
mob.736452985

reagovat

25 | Petr @ | před šesti roky

Kontakt na servis

Kontaktní údaje na servis Sonimu jsou podle Franty správné.

Moje osobní zkušenost s panem Jindrou Kláskem je jen a jen pozitivní a mohu říci, že dělá svoji práci dobře a nbojte se na něj obrátit.
Vzhledem k jeho pracovnímu zaneprázdnění dodpručuji používat meil, na který odpovídá maximálně do tří dnů.
Jenom díky jemu věřím, že telefon budu mít v nějakém rozumném časovém horizontu s novým firmware plně funkčí. Lholt to ve výrobě odflákli.

Ještě jednou díky Jindro!!

reagovat

26 | Petr @ | před šesti roky

Špatně jsem se vyjádřil

[22] drutek:
K výdrži volání – myslel jsem volání 2 hodiny za těch 5 dní !
Teď po reklamaci baterie volám tak 4 hodiny a výdrž je zase 5 dní.Tedy žádné zlepšení.
Dnes jsem mobil odstavil a uvidím, jak dlouho vydrží bez volání jenom v pohotovostním stavu. O výsledek se podělím.

Zálohování dat si musím provést sám, ale software k tomu určený mi ovšem neumožní zazálohovat všechna data a pak je musím ručně dopsat…

reagovat

27 | Beruna @ | před šesti roky

[25] Petr: Tak to je skvele ze funguje servis na Sonim. Ja s firmware problem nemam, mne se jen houfne odlepuji gumove kryty – foto jsem pridal na konec clanku.

reagovat

28 | Radek @ | před šesti roky

Gumové kryty

Ahoj, skvělá recenze. Mám stejný problém jako ty-gumové kryty. Mě osobně se odlepují nošením v kapse. Zatím se to daří lepit Loctitem, tak uvidíme, jestli nedopadnu stejně.

reagovat

29 | Petr @ | před šesti roky

Firmware

[27] Beruna:
Podle Jindry Kláska je firmware po dobu záruky zdarma – tedy 3 let.
Pak nevím.

reagovat

30 | Honza @ | před šesti roky | www.ubytovanivchorvatsku.cz

Kryty

Taky se mi odlepují ty gumy, ale s tím asi nic nenaděláme. Leda by přišli s nějakým zázračným lepidlem

reagovat

31 | Beruna @ | před šesti roky

[30] Honza: Inspirace pro vyrobce aby se v dalsim modelu zlepsil, napr. zatavit pri vyrobe k tomu podkladnimu plastu.

reagovat

32 | Petr @ | před šesti roky

Gumové kryty

[31] Beruna:
Mám dotaz,
Sonim má 3letou záruku, vztahuje se i na Váš problém s odlepováním gumových krytů
..asi mne to taky čeká.
díky

reagovat

33 | Beruna @ | před šesti roky

[32] Petr: Zaruku na odlepene gumove kryty jsem nezkousel uplatnovat.

reagovat

34 | jaspy @ | před šesti roky

Evolve Predator

Nedá mi to, abych nepřipojil svůj komentář i přestože nevlastním Sonim. Vlastním jeden z prvních kousků Evolve Predator. Píšu proto, že téměř vše co je napsané v recenzi pro Sonim odpovídá i pro Evolve. Pár rozdílů tu ale je, Evolve umí nahrávat video ;) Gumy se taky začly odlepovat, ale zachytil jsem to včas a přilepil vteřiňákem – drží lépe než před tím :) Jako tiché vyzvánění jsem si nahrál pár vteřin ticha, hodil jako mp3 vyzvánění. Obsluha telefonu je na dnešní dobu trochu zastaralá, psaní sms pomalé, ale jak už bylo psáno výše, tenhle mobil si nepořizují lidi kteří chtějí být pořád online na FB a píší 100 sms za hodinu. Jde o to, že mobil Vás nezklame ani v těch nejtěžších podmínkách daleko od civilizace kdyby se náhodou něco stalo. V dílně si nemusíte umývat ruce když ho chcete do nich vzít, spíše po práci umyjete telefon ;) Hodně zajímavý musí být ten Sonim s 3G sítí, ale ty peníze si myslím že za to nestojí. Jsem rád že mám odolný telefon, ale spíše bych příště šel do levnějších variant do 3000 Kč, odolnost u nich není taková, ale cena myslím že odpovídá. Zatímco udražších člověk připlací pouze za odolnost (kterou nakonec ani plně nevyužije), ale software zůstavá stejně zoufalý. V dnešní době si myslím že ten sw by měl stát více než HW. No to je asi vše co jsem chtěl sdělit :)

reagovat

35 | dada @ | před šesti roky | http//www.ploty-lamark.cz

nevím jak funguje, ale zajímavý desing

reagovat

36 | Filip @ | před šesti roky

Taky pár připojím...

Také jsem vlastnil 3300 a teď už mám 5300 s 3g a natáčením videa… oproti předchozí verzi vážně opravili těch pár věcí jako zvuk u zapínání, zvuk budíku, zvuk zprávy a mnohem více… pár rad pro předchozí verzi ale mám, užíval jsem ho víc než rok:
..jakmile začne vykazovat baterie rychlé vybíjení tak ji odešlete rovnou na opravu
..zhoršená kvalita signálu je anténa která utrpěla pár nárazů a pomalu odchází- záruční oprava
..několik problémů se zvukem jako to nastavování mp3 vyřeší přehrání operačního systému u isc
..nagrávání a přehrávání mp3 řeště nahráním z počítate do složky audio a poté otevřete v základním menu přehrávač, muj seznam stop, možnosti, nový, zadejte jméno, ok, vložit songy a označte tam celou složku s mp3… pak už si jen přehrajte tenhle seznam stop a vždy když už pak zapnete přehrávač tak vám hraje tenhle seznam… když pak přidáváte více písniček je lepší než je hledat smazat seznam stop a udělat si novej
.. odlepující se gumy se u mě neoběvili a to jsem ho moc nešetřil ale také ho mám v černé barvě tak jestli to třeba taky není tím… samozřejmě se na to musí vztahovat záruka kde vám vymění celý poškozený díl a nic nelepí
.. rozsvěcování diody umí některé telefony až po přehrání firmwaru a to podržením tlačítka fotoaparátu
.. když se vám dostane mobil poprvé do rukou a to jako nový nebo zpět ze záruky, nezapomeňte si všechno hned zpět nastavit jak bylo a to mluvím hlavně o cílech uložení (pěkně se zaseká když mu zaplníte paměť)

Po takovýchto úpravach tipech si myslím že budete se sonimem spokojeni. Je velmi jednoduchý až je občas těžké se něm naučit pracovat :D

Mé zkušenosti s 5300 jsou, že telefon za ty peníze, když srovnávám s 3300, za to stojí. Kamera teda nic moc, ale zvládá perfektně pohyb a to se s jeho odolností hodí pro rizikovější natáčení. 3g síť je na něm perfektní při používání opery mini když máte nastavený opera link (nemusíte pořád dokola opisovat a zadávat adresy a hesla což je na telefonu dost pomalé) a je to dobrý pomocník na cestách když se potřebujete mrknout na mail nebo najít informace. Youtube na něm sledovat nebudete ale na FB seznam aukro a podovné naprosto stačí a zvládá to i celkem rychle.

reagovat

37 | Standa @ | před šesti roky

GPS data logger

Chystám se na cestu do Ohňové země a Patagonie. Od GPS Sonimu potřebuji, aby fungoval jako GPS data logger (tj. v nastaveném intervalu – př. 30 s. zaznamenával aktuální polohu) Projitá trasa by se ukládala jako *.klm a dala by se zobrazit v GoogleMaps nebo GoogleEarth.
Chtěl bych se tedy zeptat:

 1. Je možné GPS telefonu s pomocí nějaké aplikace využít jako data logger?
 2. Je možné u tohoto data loggeru nastavit krokování? Interval ve kterém v zaznamenává polohu přístroje? (rozmezí př. 5s – 30s)?
 3. Může fungovat jako data logger bez toho aniž by si musel stahovat data z internetu nebo přes mobilního operátora?
 4. Má tento data logger schopnost rozeznanání pohybu? V případě stání na jednom místě by nesnímal (šetřil baterii a paměť karty)?
 5. Je možné z důvodu úspory energie vypnout anténu telefonního signálu, tak aby se z přístroje stala pouze GPS (teoreticky by to šlo v nastavení – režim „letadlo“)?
 6. Jak dlouho by teoreticky mohl přístroj fungovat jako GPS pokud by pouze značil trasu v intervalu 30s a veškeré další funkce by byly vypnuty?

Omlouvám se za případnou nesmyslnost dotazů, jsem v tomto oboru stále začátečník :).

reagovat

38 | Beruna @ | před šesti roky | www.beruna.cz

Logger

Odpovědí na otázku č.1 se vše vyřeší – nevím o žádné použitelné aplikaci pro technologii Java.
Mnohem jednodušší budete mít zakoupit samostatné zařízení pro tento účel – bude rozhodně menší a s mnohem lepší výdrží než mobil.

reagovat

39 | viruzz @ | před šesti roky

Konečně pc tools

http://www.sonimtech.com/…ownloads.php

Vřele doporučuji

reagovat

40 | Beruna @ | před šesti roky

[39] viruzz: Tento SW je dostupný už od roku 2010 :)

reagovat

41 | viruzz @ | před šesti roky

[40] Beruna: bohužel nebyl na 5300. Tam jsem to nerozjel

reagovat

42 | Pavel @ | před šesti roky

[37] Standa: Trasu dobře zaznamenává TrekBuddy. Nezaznamenává po intervalech, ale trasu zaznamená dobře (asi podle pohybu).

reagovat

43 | Pavel @ | před šesti roky

[21] Beruna: Když jsem četl o slabé baterii, tak jsem trochu zapátral a zjistil jsem: redaktoři časopisu PC Magazíne se při testování XP3300 Force dostali na nepřerušenou dobu hovoru 22 hod a 29 minut, stand-by čas (zcela nevyužívaný telefon) deklarovaných 33 dní a v běžném provozu na něco víc než týden používání.

reagovat

44 | pepa @ | před šesti roky

k baterke – mam xp3300 mesiac a dobijal som po kupe a potom este raz. Telefonujem malo, ale s baterkou to evidentne zle nie je. Trocha potrapila instalacia TrekBuddy ale inak celkom spokojny. Chyba mi len moznost opakovaneho upozornenia na novu neprecitanu sms povedzme po 2 –5 min. Fotoaparat – len taka muzdovka ozelel by som ho.
Sklamany som len z ticheho zvonenia mokreho telefonu naprikad po ponoreni. Je to snad len polovica z najtichsieho nastavenia pri suchom telefone.
Prilozeny SW nenainstalovalo na win7 korektne. verzia z netu OK. Telefon som zaregistroval, doteraz ziadne potvrdenie registracie na email alepo zaslanie hesla. Naco je tam login a ako ziskat heslo neviem… Dufam ze to trebovat ani nebudem.
Este mi napadlo – predinstalovana Opera. Telefon som sa pokusil preinstalovat na novu CZ verziu (EN a SK verzia napisala ze nie je kompatibilna) CZ verzia sa instalovala, ale neuspesne a odinstalovat sa ten neuspesny pokus neda… Takze mam jeden nepouzitelny a nezmazatelny adrasar v Java aplikaciach

reagovat

45 | Petr @ | před šesti roky

SONIM5300

Odkaz na můj příspěvek č.20

Tak jsem čekal hnedle celý rok a firmware k 5300 v nedoh­lednu. Je mi to líto, ale bez funkčního kalendáře se 100 záznamy a možnosti upozornění na výročí kamaráda spolupracovat nemohu. Domníval jsem se, že když je výrobce US, tak je to záruka kvality – OMYL. Za ty peníze mne přístup výrobce zklamal.
Telefon jsem vrátil prodejci a nyní hledám náhradu. Nevím, snad CAT B25???

reagovat

46 | Beruna @ | před šesti roky | www.beruna.cz

Ja osobne pokukuji po CAT B15. Sonim opravdu vydrzi temer vse, ale nejaka podpora je opravdu minimalni. Prioritou vyrobce nejaky firmware evidentne neni, telefon vola a posila SMS a to ma evidentne stacit :)

reagovat

47 | miki @ | před šesti roky

nevie niekto poradiť ako spustím mma internet na sonim 5300?

reagovat

48 | drutek @ | před šesti roky

baterie xp3300

nazadar lidi
při mém používání xp3300 (4hod+50sms+2hod hraní her/měsíc)jsem telefon dobíjel v průměru jednou za 9 dní. poslední dva měsíce se mi telefon občas sám od sebe vypne a to ve chvíli, když mi někdo zavolá nebo když chci volat já. když ho tak na dvakrát zapnu, baterie mi ukáže úbytek o jeden dílek a zase je několik dní klid. tp vše až do doby, kdy má na displayi ubýt opět jeden dílek. situace s vypnutím a zapnutím se opakuje a to to vše ještě jednou při posledním úbytku. už se mi i několikrát stalo, že mi jeden dílek na ukazateli naskočil cca po 3 hod zpátky. telefon vždy nabíjím až po hlášení„slabá baterie“ a z nabíječky jej odpojím až po 100% nabití.
kdykoliv jsem si koupil telefon, tak zcela nový a problémy s baterií nastaly až po více než dvou letech provozu. nevěřím že je to nyní v baterii(jakoby ten telefon nerozpoznal stav baterie), ale mám strach telefon reklamovat, aby mě neodbyli slovy „to je batekou a na tu je podle zákona záruka 6 mněsíců“ .nová stojí kolem 900,– a tak se mi ji nechce zbytečně kupovat jen kvůli zkoušce.

máte někdo podobnou zkušenost u jakéhokoliv sonimu? mám to risknout s reklamací?
dík za odpovědi

drutek
ps:
píšete tu o nějakém oficiálním zastoupení sonimu a jejich kvalitním jednání s klienty, ale asi jsem slepý, protože jsem nikde neviděl odkaz. jestli bych o něj mohl poprosit a zaslat na majla. dík

reagovat

49 | Beruna | před šesti roky

[48] drutek: Kontakt na servis je zde
jindra@sonimservice.cz, 736452985

K baterce – je to kus od kusu, mam notebook 3,5 roku a prvni baterka mne odesla po 8 mesicich (nevydrzela ani zapnuti) a druha mne po 3 letech stale dava skoro 4 hodiny prace. Na baterky je schvalne zaruka 0,5 roku, takze doporucuji baterku vymenit, nebo se poptat na pripadnou reklamaci.

reagovat

50 | Petr @ | před šesti roky

[46] Beruna: Tak jsem si nakonec koupil starší model Samsungu 2710, protože nový v sobě nemá GPS čip a jsem spokojený.
CAT B25 je taky ošizený což mne mrzí – osobně jsem si ho zkoušel a zase jenom maximální odolnost
Opravdu podpora výrobce SONIMu je na nule a ani náš český ochotný servis s tím nic nenadělá.

reagovat

51 | drutek @ | před pěti roky

spona xp3300

nazdar, už se někomu zlomila spona za opasek? asi už hodinu hledám novou na netu a nic. nemáte někdo spolehlivý odkaz na náhradní díly? jeden jsem našel (http://www.servisnamobil.cz/…p3300-force/), ale tam to nemají

dík za odpověď

reagovat

52 | Viruzz | před pěti roky

reagovat

53 | drutek @ | před pěti roky

k baterii xp3300

tak nakonec jsem to risknul s novou baterkou a pomohlo to. cca před dvěma týdny se mi objevil nový problém. po chvilce provozu (práce s mobilem) mi začíná zhasínat display. už se to někomu stalo? budu to posílat na reklamačku, tak bych chtěl vědět, jak to dopadne
dík a čau

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody