Přechod na Windows 8

w8-metro-nahled Je tomu již dlouho kdy jsem se bavil tím, že jsem zkoušel v systému desítky aplikací, po pár dnech je zase zahodil a systém tak bobtnal a bobtnal. Po pár týdnech přišla reinstalace a člověku to přišlo jako zajímavá činnost. Po téměř 2,5 roce bezproblémového fungování Windows 7 se dostavil pocit, že musím zažít zase trochu počítačového adrenalinu a tak jsem se za necelých 30 euro pustil do upgrade na Windows 8.

Začneme stažením úvodního testovacího prográmku, který zjistí co je v PC kompatibilní a co ne. Aplikace, které jsou označeny za nevhodné se doporučuje odstranit, ale na to bude ještě čas. V první fázi po testování dojde k vlastnímu nákupu a zaplacení, které je korunováno získáním licenčního čísla a potvrzení o nákupu.

Postoupíme dále a vybírám instalaci se zachováním všech souborů, aplikací a nastavení. Proběhne vlastní stažení dat (cca 2 GB) a přijde otázka zda rovnou instalovat či vytvořit ISO soubor nebo spouštěcí flash disk. Volím verzi ISO souboru, zálohu je dobré vždy mít. Vytvořením ISO souboru a případným vypálením instalace končí. Stačí nezoufat, neboť na ploše se objeví ikona Nainstalovat Windows, kterou lze pokračovat. Potvrdíte volbu zachovat všechny informace, jste upozorněni na aplikace, které žádá systém odstranit (zde proběhlo malé asi hodinové trápení s odstraněním zaálohovacího software Acronis). Pokud se instalace přeruší, lze bezproblémů pokračovat.

Instalace během dalších 20 minut bezproblémově proběhla a po několika restartech jsem skončil na hlášce, systém není správně nainstalován, probíhá obnovení předchozí instalace Windows. To šlo velmi rychle, pár minut. Druhý pokus dopadl úplně stejně, vypadá to, že upgrade včetně všech nastavení nebude zas tak bezproblémový.

Proběhlo několik dalších pokusů při kterých jsem zjistil že spuštěním z administrátorského profilu se nic nevyřeší, výsledek je stejný. Vypálením ISO obrazu na disk a spuštěním instalace při startu PC vede pouze k nové instalaci, pokud žádáte upgrade (tedy zachování souborů a aplikací) tak jste vyzváni ke spuštění instalace z Windows a tam to končí známým způsobem.

Tedy mám licenci na Windows 8 upgrade na kterou nelze přejít a to se určitě vyplatí :). Ano je zde ještě nevyzkoušený pokus přeinstalovat bez zachování dat a aplikací, ale to nebyl zrovna původní požadavek a pro tento postup to chce novou dávku adrenalinu a to až jindy :).

Došlo na pokračování a to stylem instalace bez zachování aplikací a nastavení ze systémy Windows 7. Tato instalace proběhla během 20–25 minut zcela bez problémů. Stará instalace windows se vloží do adresáře Windows.old a lze z ní tak vytahovat zapomenuté soubory. Pokud chcete všechny soubory ze staré a zbytky instalačních souborů nové instalace smazat, využijte interní nástroj čištění disku – mazání klasickou cestou není moc úspěšné. Nebylo to ale to pravé, pokud by se nenašla aspoň jedna aplikace, která bude způsobovat problémy. A samozřejmě to musí být nějaká, kterou celkem vážně potřebujete a není to zrovna Angry Birds. V mém případě jde o léty předělávaný geodetický software, který z DOSu přešel postupně do Windows, má celkem nesmyslné ovládání, ale je v zásadě funkční a člověk si za léta zvykne. Na W7 64bit chodil v pohodě, zde ale začal po instalaci nadávat na jakési nesmyslné propojení knihoven. Našel jsem, že onu knihovnu je třeba přejmenovat a vše bude OK. Ale ve W8 něco přejmenovat v systémové adresáři (C:\Windows\System32) prostě nejde. A nejde to tvrdošíjně ani po velkém snažení se (ano připojit disk do jiného systému by možná prošlo).

Tak dlouho se člověk hrabe s nastavením práv k souborům na disku, až se nepovede restart. Zkrátka jsem zašel až příliš daleko a systém po restartu suše ohlásil, že systémový disk je zamčený. Pokusil jsem se napravit nastavení práv připojením k jinému PC, ale vše vyřešila až reinstalace, či oprava instalace, kterých instalační program nabízí celkem dost. Pravda dostanete opět čistou instalaci a aplikace musíte nahodit znovu, ale zase za blbost se platí :).

Přejít nebo nepřejít?

V zásadě k tomu nevidím důvod, pokud máte Windows 7 a nehodláte používat Metro styl, který mne osobně vůbec nevyhovuje. Metro nelze z W8 odstranit (což se dá pochopit) a tak jej využívám jako spouštěč aplikací. Z hlediska běžného užívání systém žádnou výraznou změnu od W7 nenabízí. Zda je rychlejší či ne se těžko usuzuje, s 8GB RAM a SSD diskem jsou rozdíly oproti W7 téměř nepostřehnutelné. Pokud máte starší systém než W7, pak je přechod za 30 euro (tolik stojí upgrade na W8 Pro) velmi lákavou nabídkou. Je třeba také uvážit jaké používáte aplikace, nicméně drtivá většina nepoužívá specialitky vyžadující disketovou mechaniku, sériový port, CGA rozlišení a další :). Vývoj jde kupředu a žádná tragédie vás při přechodu zřejmě nečeká. Ale na zálohování dat určitě nezapomeňte.

Komentáře

1 | Carl114 @ | před šesti roky | tomaserlich.cz

Díky za článek :). Konečně něco o Windows 8 z nějakého blogu. Já stahoval ISO 4× a pokaždé to spadlo. Tak jsem to vzdal a snad nelituji.

Mě přijde, že ta plocha je prostě na tablety a na notebook se víc hodí nějaká lišta a plocha kde můžu rozhazovat soubory. Přijde mi to lepší.

Je to jako u XP. Myslím, že win7 se povedl a nebude problém ho mít na notebooku i za 5 let. Osmičky jsou prostě pro tablety.

reagovat

2 | dada @ | před šesti roky | http//www.ploty-lamark.cz

osmičky mame na tablet a super

reagovat

3 | Honza @ | před šesti roky | pujckybezregistrudnes.cz

Na tablet jsou asi super, ale na obyčejný PC nic moc. Asi si na to člověk musí zvyknout.

reagovat

4 | Beruna @ | před šesti roky

[3] Honza: Zvyka se celkem rychle, jsou to prakticky W7 s tim ze se vam tam obcas zapne to blaznivy Metro :)

reagovat

5 | Honza @ | před šesti roky | www.novebytypraha.com

[4] Beruna: To Metro je opravdu bláznivý, ale nezbývá než si na něj zvyknout

reagovat

6 | Beruna @ | před šesti roky

[5] Honza: Je přece blbost zvykat si na něco co člověk nechce, stačí W8 nepoužívat a je klid.

reagovat

7 | Opicakuz @ | před šesti roky | opicakuz.desitka.cz

[5] Honza: Mně se to bláznivý metro celkem líbí. ;)

reagovat

8 | dada @ | před šesti roky | http//www.ploty-lamark.cz

taky jsme na 8 koukali a budem muset asi zkusit

reagovat

9 | Honza @ | před šesti roky | www.bydlenivpraze.net

Tak po měsíci používání, jsem si na to metro zvykl a řekl bych ze Win 8 se celkově povedly.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody